Specialisté na kvalitní peletová kamna

AKCE do 30.8.2017 ZDARMA ZPLYNOVACÍ GRIL V HODNOTĚ 14 600,- Kč KE KOTLŮM NA PELETY COLA DOMUSRIRE C17, 24, 29, 35, 35, 39 HR AKCE do 30.8.2017- ZDARMA ZPLYNOVACÍ GRIL V HODNOTĚ 14 600,- Kč KE KOTLŮM NA PELETY COLA. DOMUSRIRE C17, 24, 29, 35, 35, 39 HR

JAPONSKÝ TOPOL - BUDOUCNOST PRO KRBOVÁ KAMNA NA PELETY

 

 Japonský topol    Japonský topol

 

  •    V současné době se využívá pro výrobu pelet dřevní odpad z dřevařského průmyslu. Je jen otázkou času, kdy tento dřevní odpad nebude stačit a proto je prozíravé pěstovat dřevní hmotu respektive japonský topol pro výrobu pelet a dosáhnout samostatnosti v oblasti vytápění rodiných domů pomocí interiérového kotle na pelety COLA. 

   

  •    Japonský topol  je kříženec topolu černého a topolu Maximowiczova. V Čechách je nejpoužívanější odrůdou klon J-104 a J-105, ale v současné době se u nás začínají testovat nové odrůdy z Itálie a Polska.

 

  •    Japonský topol se u nás pěstuje nejčastěji na výrobu  vlastního  levného palivového dříví a v posledních letech i na výrobu dřevní štěpky a pelet pro krbová peletová kamna a kotle na pelety COLA.

 

Topol dospívá mezi 8 až 10 rokem svého růstu. Při obmýtí každých 2-6 let není možné, aby dřevina vykvetla a množila se semeny. Velkou výhodou Japonského topolu je, že po uříznutí pařez znovu obrůstá a proto se v případě pěstování na štěpku sází na 12-15 let a při pěstování na dřevo vydrží jeden pařez až 25 let. Po této době se již zhoršuje ekonomika výtěžnosti.

Optimální přírůstky jsou zaznamenány při průměrné kvalitě půdy, v nadmořské výšce 250 - 650 metrů a srážkovém úhrnu okolo 500 mm za rok, což je prakticky většina plochy České republiky.

 

Roční přírůstek délky je 2,5 – 4 metry dle klimatických (voda, alunce) a půdních podmínek. 

Japonský topol snese zaplavení po dobu 50–60 dnů, proto je tedy vhodný  i do záplavových oblastí, nebo podmáčených luk (sklizeň se provádí v zimě, kdy je půda zamrzlá).
Japonský topol se nesmí vysazovat pouze v ekokoridorech, kde je sázení cizorodých dřevin a rostlin zakázáno.

 

Japonské topoly je možné využít pro výsadby větrolamů  nebo jako  zvukolam mezi rušnými komunikacemi a obytnými zónami.

Informace najdete na stránkách Japonský topol  VÍCE

               

Desetiletá plantáž Japonského topolu pěstovaná pro pelety vhodná pro krbová kamna na pelety COLA

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

                                                                           

 

 

 

 


http://www.youtube.com/watch?v=6NM86RFu64E